O Romanovi

O Romanovi​

Renomovaný šéfkuchař, autor kuchařek a vlastní kořenící řady „BOHO spices“,inovátor pokrmů, development chef a mezinárodní restauratér.Jeho kreativitu a um ocenili nejen úspěšní američtí podnikatelé,ale také známé světové celebrity v Hollywoodu.

ZAČÁTKY

Již od útlého věku se projevoval Romanův zájem o vaření a jeho talent se začal rozvíjet na Střední škole společného stravování v Ostravě, a především v odborné praxi, a to ve čtyřhvězdičkovém hotelu Alphof v Rakousku, kde působil po dobu maturitních studií.

Skvělé zkušenosti získal na oceňované ultra-luxusní lodi Seabourn Pride, kterou
vlastní lodní společnost Seabourn cruise line, na které Roman obeplul půl zeměkoule. Na této lodi prošel i barmanským a sommeliérským tréninkem, vytvořil si nové kontakty a dostal cenné reference, které mu pomohly v další kariéře.

ZKUŠENOSTI VE SPOJENÝCH STÁTECH

Poté pracoval přes ???deset let ve Spojených státech amerických a to ve velkoměstech: New York, Los Angeles, Chicago a Dallas. Sbíral zkušenosti ve vyhlášených restauracích – např. Heidelberg Restaurant v New Yorku,
The Players Restaurant v Beverly Hills nebo Steel Restaurant & Lounge v Dallasu.

Největší úspěchy slavil jako privátní šéfkuchař známých osobností – za zmínku stojí např. rodina majitelky vysavačského impéria paní Miriam Hoover, rodina filmového magnáta Johna Davise, rodina hotelového magnáta Tony Pritzkera nebo  rodina hudebního producenta Lou Adlera.
Jeho kuchařské umění vyzkoušely tyto hollywoodské celebrity:
Arnold Schwarzenegger s rodinou, Paul Newman, Jack Nicholson, Warren Beatty,
Daryl Hannah, Cher, Tom Cruise, Nicole Kidman a další.

Ve Spojených státech absolvoval i stáže u renomovaných amerických šéfkuchařů:
u slavného Stephana Pylese v Dallasu a u nejlepšího šéfkuchaře jižního Pacifiku Alana Wonga na havajských ostrovech.

ZKUŠENOSTI NEJEN V ČESKÉ REPUBLICE

Po návratu do České republiky v roce 2004 se Roman objevil jako host v několika televizních pořadech – například v pořadu „Uvolněte se, prosím…“ nebo „Banánové rybičky“. Poté byl osloven dramaturgyní televize Prima, aby coby první televizní kuchař vařil v živém vysílání jejich ranního programu „Prima jízda“. Pravidelně vařil i v pořadech: „Sama doma“, „Dobré ráno s jedničkou“ a v pořadu „Jste to, co jíte“.  Více se můžete dočíst zde (tady link na odstavec „Mediální výstupy“).

Díky těmto úspěšným mediálním zkušenostem vydal svojí první kuchařku pod názvem „Vařil jsem světovým celebritám“ (tady prolink na „Kuchařky“), vytvořil vlastní kořenící směsi (tady prolink na „Boho koření“) ve firmě Trumf International a měl na starost kulinářskou rubriku v časopise Glanc a Red hot.

Roman byl odborným členem inovační komise společnosti Seliko Opava, vytvořil kořenící premixy polévek a omáček pro společnost Guseppe, a v roce 2008 byl zvolen ambasadorem projektu zdravého vaření „Gustino“ společnosti Accor services.

Pořádal taktéž kurzy vaření (tady prolink na „cooking classes“) ve spolupráci se společností Miele a Potten Pannen a vystupoval na korporátních eventech se svojí live cooking show. (tady prolink na „live cooking shows) Několikrát se zúčastnil, coby porotce Asociace kuchařů a cukrářů České republiky, kuchařských soutěží a byl taktéž kontrolorem v projektu „Czech Specials“ agentury Czech tourism.

Spolupodílel se na gastro-konceptech a zaběhával restaurace v Praze, Brně i Ostravě. Byl spolu-tvůrce a Executive Chef hotelu Noem Arch v Brně a slavil úspěchy i jako šéfkuchař v luxusní privátní ville La Cassinella na jezeru Como v Itálii.  Také byl poptáván coby privátní šéfkuchař klienty v Londýně a v Dubaji.

V roce 2013 vytvořil druhou kuchařku pod názvem „Mimibazar na talíři“ (tady prolink na „kuchařky“) ve spolupráci se známým webovým portálem.

Roman působil i jako Development Chef ve společnosti Orea Hotels & Resorts, kde pro tento český hotelový řetězec standardizoval nabídku pokrmů a  obohatil je i o vlastní receptury.

AKTUÁLNĚ

V roce 2014 spolupracoval na vytvoření konceptu a otevření restaurace „Bohemian
House“ v samotném centru Chicaga, která se pár měsíců po uvedení do provozu
stala úspěšným podnikem a obdržela řadu ocenění a skvělých recenzí.
V roce 2018 do ní Roman nastoupil coby její šéfkuchař, a díky této příležitosti
obohatil svoji kariéru prestižním oceněním Michelin Bib Gourmand, které pro tuto
restauraci obhájil a zajistil tak, že se již čtvrtým rokem zařadila mezi ty nejlepší v celém Chicagu.

Momentálně působí Roman v České republice, kde připravuje pár nových projektů,
dává konzultace podnikatelům v gastronomii a brzy opět vycestuje do Spojených států, aby zprovoznil nový gastronomický projekt.

FOTOGALERIE

ROMANOVY KUCHAŘKY

Kniha

VAŘIL JSEM SVĚTOVÝM CELEBRITÁM

MIMIBAZAR NA TALÍŘI